Sprawdzanie poziomu oleju w TT

Forum dotyczące problemów technicznych związanych z jednostką napędową i układem zasilania w TT
Awatar użytkownika
Tatsu
Lubiący błoto
Posty: 52
Rejestracja: 17 sty 2010, 16:39

Sprawdzanie poziomu oleju w TT

Post autor: Tatsu »

Temat może i prosty, chodzi mi o procedure kontroli oleju w silniku. Przy okazji pytanie czy szkodliwe jest kiedy moto leży na boku i chodzi dalej. Walczyć i podnosić jak kręci, czy wyłączyć, podnieść i odpalić.

Latałem ostatnio po głębokim śniegu, prawie cały czas 1-ka. Jak mi zgasł to miałem problemy z odpaleniem, zawsze na ciepło palił od pierwszego kopa, tym razem czasami zdrowo musiałem się nagimnastykować.

Ostatnie pytanie dotyczy jakiś dziwnych trzasków wydobywających się z okolicy silnika, zaraz po odpaleniu jak jest zimny. Musze to jeszcze raz sprawdzić, może jestem przewrażliwiony, lubię sprzęta i nie chce by mi się wysypał. Olej wymieniony z filtrem 4 miesiące temu, zrobiłem na nim parę dni latania.
Awatar użytkownika
bohun
Po kostki w błocie
Posty: 117
Rejestracja: 06 sty 2010, 16:25
Motocykl: XL600V PD10
Lokalizacja: Lubaczów / Rezszów

Re: Sprawdzanie poziomu oleju w TT

Post autor: bohun »

Jeśli chodzi o to trzaskanie na zimnym silniku to najprawdopodobniej pompa olejowa, na początku zawsze się odzywa. Po jakimś czasie olej dochodzi do wszystkich miejsc i stukot cichnie. U mnie tak jest przynajmniej ;)
W XT-eku bagnet jest, a TT to nie wiem :roll: :?:
Kto prędko daje, ten 2 razy daje.
Awatar użytkownika
Tatsu
Lubiący błoto
Posty: 52
Rejestracja: 17 sty 2010, 16:39

Re: Sprawdzanie poziomu oleju w TT

Post autor: Tatsu »

Dzięki Bohun, bo juz mie serce bolało. TT-ka ma sucha miskę olejowa jak Wild Star. Mysle że procedura będzie podobna.
Awatar użytkownika
Trampek
Po kostki w błocie
Posty: 228
Rejestracja: 28 cze 2010, 14:22
Lokalizacja: Rabka/ Szczecin

Re: Sprawdzanie poziomu oleju w TT

Post autor: Trampek »

Jak temat jeszcze aktualny to masz tu skana strony z książeczki serwisowej

Obrazek



Nie wiem jaka ta twoja TT jest, S czy R, bo skan jest z R-ki. Co do S-ki to nie bardzo pamiętam jak tam z olejem dokładnie było bo krótko sobie nią latałem, ale sądzę że raczej w nowym modelu dużo się zmieniło jeśli chodzi o procedurę w stosunku do starego. Czyli tak jak mówi instrukcja palisz, chwilkę latasz (silnik nie może parzyć) gasisz, chwile czekasz i sprawdzasz. Jak porządnie silnik rozgrzejesz to wskazanie może być inne(u mnie tak było) niż jak przy wskazanych 60° C oleju
Kiedyś 2KF, długo nic, potem 4GV, 5CH a tera znów nic
erni2012
Lubiący błoto
Posty: 95
Rejestracja: 06 kwie 2011, 18:04
Motocykl: ttr 600

Re: Sprawdzanie poziomu oleju w TT

Post autor: erni2012 »

witam , mam problem ze stanem oleju w TTR 600 , sprzedający twierdził że jak wymieniał nalał 4 l , i dzis sprawdzalem , i nie mam nawet minimum ( podobno na tym oleju przejechał 1200km) . z silnika nigdzie nie cieknie , oleju tez raczej nie bierze , bo przeciez by dymił , wiec z kąd taki ubytek ?? hmm.. no chyba ze nie zmieniał tego oleju ... :(
qpa
Po ośki w błocie
Posty: 888
Rejestracja: 12 lis 2010, 18:31

Re: Sprawdzanie poziomu oleju w TT

Post autor: qpa »

ogolnie za dużo wlał, jak sprawdzasz olej?
erni2012
Lubiący błoto
Posty: 95
Rejestracja: 06 kwie 2011, 18:04
Motocykl: ttr 600

Re: Sprawdzanie poziomu oleju w TT

Post autor: erni2012 »

własnie , bo slyszalem ze ma byc tam okolo 3.1 litra , hmm , na zimnym silniku tym bagnetem , chyba że robi sie to w jakis inny sposób , a w tym okienku od oleju nic nie widać , ;) moze cos zle robie?
qpa
Po ośki w błocie
Posty: 888
Rejestracja: 12 lis 2010, 18:31

Re: Sprawdzanie poziomu oleju w TT

Post autor: qpa »

silnik cieply, dajesz mu popracować chwile na wolnych obrotach 1-2 minuty o dopiero sprawdzasz, na zimnym silniku to tam nic nie ma ;]
erni2012
Lubiący błoto
Posty: 95
Rejestracja: 06 kwie 2011, 18:04
Motocykl: ttr 600

Re: Sprawdzanie poziomu oleju w TT

Post autor: erni2012 »

yhymmmmmmm heh widzisz nie znam sie poprostu :) , ale na zgaszonym sprawdzamD:?
Awatar użytkownika
Pawlo
Moderator
Posty: 2498
Rejestracja: 01 paź 2010, 19:29
Motocykl: Było TT600S
Jest KTM 690 Duke & 1290
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sprawdzanie poziomu oleju w TT

Post autor: Pawlo »

Procedura wygląda tak:
- moto zimne - odpalasz, jedziesz minimum 5 kilometrów, olej po tym dystansie u mnie ma 50-70*C, czyli taka temp. w jakiej powinno się sprawdzać poziom oleju wg manuala
- gasisz moto i w miarę szybko sprawdzasz na bagnecie lub w tym okienku poziom oleju
- wsiadasz i jedziesz dalej :mrgreen:

Ot, cała filozofia ;)
Obrazek
ODPOWIEDZ